Przejdź do treści

Najbliższe spotkanie

 Najbliższe spotkanie:

I i III czwartek miesiąca, w sali parafialnej przy Kościele pw. Św Krzysztofa o godzinie 18.00. Serdecznie zapraszamy!

 


Mamy półfinał ZWYCIĘSTWO Polska - Rosja 3:2

Posted in

  I set 25:22

II set 25:22

III set 21:25

IV set 22:25 

tie break 

V set 15:11 

Praktycznie w całym 5 secie nasi prowadzili,  niestety w trzecim  i czwartym Polacy zafundowali swoim kibicom sporą nerwówkę. Najważniejsze że jest półfinał i jest zwycięstwo. Półfinał z Niemcami 

17 września 1939

Posted in

     17 września 1939 roku rozpoczął się kolejny rozdział tragedii drugiej Rzeczypospolitej. W porozumieniu z Niemcami na mocy tajnego paktu Ribbentrop- Mołotow podpisanego w Moskwie armia sowiecka zaatakowała wschodnie rubieże II RP. O godzinie 2 w nocy wezwano ambasadora RP w Moskwie do stawienia się w Komisariacie Spraw Zagranicznych gdzie odczytano wezwanemu notę dyplomatyczną stwierdzając bankructwo państwa polskiego wobec nienieckiej agresji oraz unieważnienie wszelkich zawartych paktów pomiędzy Związkiem Radzieckim a Rzeczpospolitą Polską. Poinformowano także o podjęciu kroków militarnych w celu jak się wyrażono ochrony ludności Białorusi i Ukrainy.

10 września w Tychach

Posted in

      53 miesiące po tragedii smoleńskiej  członkowie klubu Gazety Polskiej oraz  tyszanie spotkali się na comiesięcznej mszy  Św w intencji Ojczyzny i Ofiar tragedii  smoleńskiej. Po mszy odprawionej w  kościele pw. Św Krzysztofa uczestnicy  udali się pod pomnik Smoleński gdzie  zapalono znicze i w krótkiej uroczystości  odczytano Apel klubów Gazety Polskiej.  Pani Zofia Lipka pięknie wyrecytowała  swoje dwa wiersze pt. Jak być? oraz  Prośba. Spotkanie zakończono Hymnem.  Poniżej zapraszamy Państwo do przeczytania wierszy naszej koleżanki oraz do fotorelacji Janusz Kluby.

NA CZEŚĆ PIERWSZEJ KADROWEJ

Posted in

W setną rocznicę wymarszu Legionów Polskich gliwicki klub Gazety Polskiej oraz Zawiązek Strzelecki Rzeczypospolitej zorganizował obchody setnej rocznicy wymarszu legionów, których centralnym punktem było złożenie przysięgi nowych członków Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej oraz zawody strzeleckie. Uroczystości odbyły się na strzelnicy położonej nieopodal Pyskowic i zgromadziły wiele osób między innymi parlamentarzystów Wojciecha Szaramę i Piotra Pyzika oraz członków klubów GP z Gliwic Tychów, Opola, były też służby mundurowe Wojska, Straży Pożarnej. Jednak najważniejszą i jak najbardziej na miejscu była drużyna Związku Strzelców Rzeczypospolitej oraz jej członkowie z których część składała przysięgę. Uroczystości rozpoczęto zbiórką na której odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej a po nim przedstawiciel IPN w Katowicach nakreślił tło historyczne wydarzeń z sierpnia i września 1914r których kulminacyjnym punktem był wymarsz I Kompanii Kadrowej 6 sierpnia 1914r z Krakowa. Składająca się głównie z słuchaczy szkoły oficerskiej Strzelca oraz Polskich Drużyn Strzeleckich I Kompania Kadrowa stała się zalążkiem Legionów Polskich i przyszłego Wojska Polskiego. Następnym punktem uroczystości było złożenie przysięgi przez żołnierzy Związku Strzelców Rzeczypospolitej. Po oficjalnej części rozpoczął się konkurs strzelecki z pistoletu P65 składający się z części indywidualnej i drużynowej w których brała udział cała nasza 5 osobowa delegacja i poszło całkiem nieźle. W czasie wspólnego świętowania oraz konkursu można było zjeść wojskową grochówkę posiedzieć przy ognisku i pośpiewać. Całe spotkanie było spotkaniem 3 pokoleń Polaków, zjednoczonych wokół Polskiej Flagi i osoby naszego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przytaczamy tekst przemówienia Marszałka skierowanego do żołnierzy I Kampanii Kadrowej .

Jarosław Kaczyński w Mikołowie

Posted in

                                            W piątkowe popołudnie Jarosław Kaczyński odwiedził Mikołów. Spotkanie z prezesem PIS odbyło się w Miejskim Domu Kultury przy mikołowskim rynku a jego gospodarzem była Pani Poseł Izabela Kloc, kandydatka Prawa I Sprawiedliwości w wyborach uzupełniających do senatu. Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu podkreślił wagę tych wyborów uzupełniających, które tak często są marginalizowane przez społeczeństwo i charakteryzują się małą frekwencją. Prezes PIS w nawiązaniu do przyszłych wyborów samorządowych i tych za rok parlamentarnych podkreślił potrzebę zmian, zmian zasadniczych, które muszą nastąpić w związku ze zmianą kierunku polityki w Polsce , kierunkiem w stronę rozwoju naszego kraju. Jarosław Kaczyński wymienił podstawowe założenia programowe PIS podkreślając że partia jest gotowa do rządzenia. Po raz kolejny potwierdził że w przypadku uzyskania większości parlamentarnej Prawo I Sprawiedliwość przeforsuje powrót do poprzednich zasad przyznawania emerytur. Prezes PIS skoncentrował się również wokół problemów Śląska a przede wszystkim problemów górnictwa do którego wspierania się zobowiązał. Polski węgiel to rozwój Śląska, miejsca pracy, ale i również bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jarosław Kaczyński nawiązywał również do współpracy w partii oraz na poziomie lokalnym i regionalnym gdzie z najwyższym uznaniem wyrażał się o Pani Poseł Izabeli Kloc podkreślając nadzwyczajną energię Pani Poseł i trafność w wyboru kandydatki na senatora RP. Na koniec spotkania Jarosław Kaczyński otrzymał wspaniały bukiet kwiatów od delegacji górniczej. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania w kuluarach domu kultury premier Jarosław Kaczyński podpisywał książki.

Zapraszamy do fotorelacji Janusza Kluby 

 

Dzisiaj mija 68 lat od mordu na „Ince”

Posted in

                       Dzisiaj mija 68 lat od mordu na Danucie Siedzikównej „INCE”. Mordu sądowego na siedemnastoletniej dziewczynie, sanitariuszce z oddziału Armii Krajowej majora Szendzielorza – „Łupaszki”. Historię Inki w sposób wyczerpujący opisuje książka opublikowana przez BBN z 2008r. Pamiętajmy o tych ofiarach o Ince i Zagończyku, ofiarach złożonych dla Polski.  

                       Fragment książki wydanej w 2008r przez BBN      "Powiedzcie mojej babci że zachowałam się jak trzeba..." Danut Siedzikówna „Inka"

Rankiem 28 sierpnia 1946 roku, na 6 dni przed 18 urodzinami, Danka Siedzikówna „Inka” weszła do sali egzekucyjnej w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej. Niektórzy więźniowie oddziału dla politycznych wiedzieli o egzekucji. Według jednej z relacji, odmawiali Anioł Pański. Była godzina 6:15. Sala egzekucyjna pełna ludzi. Prokurator wojskowy Wiktor Suchocki, lekarz, zgraja funkcjonariuszy UB i przejęty tą sytuacją do głębi wikariusz kościoła garnizonowego w Gdańsku, ks. Marian Prusak, który dwie godziny wcześniej spowiadał skazańców. Prokurator odczytał wyrok. Strzały z 10 pepesz drasnęły tylko dziewczynę i poraniły jej towarzysza niedoli, oficera wileńskiej AK Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” . Zanim te strzały padły, obydwoje zdążyli krzyknąć : Niech żyje Polska ! Oszołomieni hukiem wystrzałów osunęli się na ziemię, lecz żyli. „Inka” podniosła się i krzyknęła raz jeszcze Niech żyje major „Łupaszko”! Dowódca plutonu egzekucyjnego ppor. KBW Franciszek Sawicki podszedł i z bliskiej odległości strzałami z pistoletu w głowę, zabił oboje. W pożegnalnym grypsie, przekazanym z gdańskiego więzienia już po wyroku śmierci, Danka napisała: „Jest mi smutno że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci że zachowałam się jak trzeba ..”

 

Skandalicznie wysokie stawki diet za pracę w komisjach wyborczych

Posted in

Państwowa Komisja Wyborcza drogą Uchwały 28 lipca 2014 r ustaliła wysokość diet dla członków komisji wyborczych. Diety wzrosły bardzo dużo, dziwi taka rozrzutność PKW tym bardziej że czekają nas wybory samorządowe oraz parlamentarne. W samych tylko obwodowych komisjach dieta dla przewodniczącego będzie wynosić 380 zł a dla członka komisji 300 zł nie mówiąc już o innych np. terytorialnych komisjach gdzie wysokość diet wynosi 650, 600 i 550 zł. W samych tylko Tychach przy ilości 6-8 osób w obwodowych komisjach obciążenie dla budżetu Państwa z tytułu diet może przekroczyć 150 tys złotych, a gdzie inne koszty wyborów ? koszty inspekcji, transportu, noclegów? Wygląda na to że koszty przyszłych wyborów będą horrendalnie wysokie i prawdopodobnie będą to jak do tej pory najdroższe wybory. Podwyżka stawek o 40 – 50 zł mogłaby wydawać się uzasadniona ale taki wzrost stawek szokuje. Czyżby władza chciała sobie zapewnić przychylność liczących głosy ?

Decyzja o terminie wyborów podpisana

Posted in

                     W dniu dzisiejszym premier oficjalnie podpisał decyzję o terminie wyborów  samorządowych. Wybory odbędą się 16 listopada 2014r a jeżeli potrzebna będzie druga tura, w  przypadku wyborów na prezydentów miast , burmistrzów i wójtów to odbędzie się ona 30 listopada.  Decyzja ta ma zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw 27 sierpnia i właśnie z tą chwilą formalnie rozpocznie się kampania wyborcza do samorządów, a od tego momentu czas zacznie się liczyć. Dla zainteresowanych publikujemy kalendarium wyborcze :

Czas Na Zmiany - ale skąd je zacząć ?

Posted in

          Kampania Prawa I Sprawiedliwości  „Czas Na Zmiany” zwraca uwagę na  konieczność zmian. Konieczność zmian  począwszy od najwyższych władz -  skompromitowanego rządu, ministrów o  „nieczystych rekach”, wiceministrów,  wojewodów, posłów, senatorów, działaczy,  „baronów”, dyrektorów i tak dalej w dół po  nitce państwowego zarządzania. Ale kampania  PIS „Czas Na Zmiany” dotyczy również  samorządów, i o ile uczestnicząc w  demokratycznym akcie głosowania, w  przypadku wyborów parlamentarnych, jako  wyborcy kierujemy się raczej rzadko osobistą znajomością kandydatów, a jeżeli już ich poznajemy to bardziej ze strony przygotowanego na czas wyborów wizerunku lub dotychczasowych dokonań, bardzo często kierujemy się wtedy zaufaniem do władz bliskiej naszemu sercu partii i głosujemy na nazwisko lub miejsce na liście.

Pierwsze Powstanie Śląskie

Posted in

   95 lat temu w nocy z 16 na 17 sierpnia wybuchło pierwsze Powstanie Śląskie. Powstanie zostało zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska która za cel powstania obrała przyłączenie Śląska do Polski. Decyzję o podjęciu powstania podjęto już 11 sierpnia a jego rozpoczęcie zaplanowano na 2 w nocy z 16 na 17 sierpnia na Śląsku Cieszyńskim oraz na 2 w nocy 18 sierpnia w okręgu katowickim. Po niemieckiej klęsce w pierwszej wojnie światowej i powstaniu z „popiołów” Państwa Polskiego w 1918 roku na Śląsku wzrosły również nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości, na ten stan nałożyła się trudna sytuacja polskich robotników a w odpowiedzi na działalność zawiązujących się wielu polskich organizacji nasiliły się silnie represje niemieckiej administracji na Polakach oraz działalność niemieckich bojówek.

Sklep Zielarsko-Medyczny

Subskrybuje zawartość
randomness